Pogoda kamery

Okolica

Kasina Wielka to malownicza i spokojna miejscowość

Mieszkańcy Kasiny są bardzo dumni, że jest to rodzinna miejscowość znanych sportowców.  Miejsce to również jest kojarzone ze sztuką. Korzystając z piękna okolicy i  jej historycznych walorów, swoje filmy realizowali tutaj laureaci Oscarów: Steven Spielberg i Andrzej Wajda.

Kasina zimą to miejscowość, gdzie zjeżdżają tłumnie narciarze i snowboardziści.  Latem idealny teren dla rowerzystów oraz tych, którzy lubią górskie wycieczki i paralotnie. Na turystów czeka też niepowtarzalna atrakcja – przejazd pociągiem po jednym z najpiękniejszych fragmentów Galicyjskiej Kolei Transwersalnej, która do dziś zachowała swój niepowtarzalny, oryginalny i historyczny wygląd.

Przez cały rok w ośrodku można korzystać z kolei krzesełkowej i podziwiać ze szczytu Śnieżnicy, niezwykłe, kasińskie widoki.

 

Kasińskie widoki...

Kasina Wielka w Beskidzie Wyspowym

Beskid Wyspowy jest częścią Beskidów Zachodnich. Położony jest w województwie małopolskim – między doliną rzeki Skawy a Kotliną Sądecką. Przydomek “wyspowy” zyskał, dzięki rozmieszczeniu stromych szczytów względem siebie. Są one położne  nierównomiernie. Oddzielone dolinami, rzekami, przełęczami wystają ponad ziemię, a ich wierzchołki układają się jak samodzielne punkty. Wygląda to niezwykle malarsko, gdy Beskidy zalewa mgła. Szczyty łudząco przypominają wtedy wyspy na białym oceanie.

Jest to wyjątkowe miejsce na mapie Polski. Każdy turysta, zarówno ten doświadczony, jak i początkujący, znajdzie tam swoje ulubione szlaki. Najwyższym szczytem tego pasma górskiego jest Mogielica (1171 m n.p.m.). W jej masywie odkryć można kilka widokowych polan, na których kiedyś wypasano owce. Równie chętnie uczęszczanymi drogami, są zbocza Świlina, Jasienia, Modynia, Lubonia Wielkiego, Krzystonowa, Śnieżnicy, Szczebla, Lubogoszcza, czy Łopienia.  Każda pora roku jest odpowiednia, by pobyć w otoczeniu tych właśnie wzniesień, lasów, rzek oraz beskidzkiej flory i fauny. W zimie największym zainteresowaniem ze wszystkich szczytów cieszy się Śnieżnica. Przyciąga nie tylko górskich wędrowców, ale też rodziny z dziećmi czy grupy przyjaciół 

poszukujących miejsca na wspólne spotkanie, w końcu – miłośników nart i deski. A to głównie za sprawą stacji narciarskiej Kasina SKI. Dużym plusem jej położenia jest nieduża odległość od Krakowa. Od stolicy Małopolski to najbliższy stok sztucznie dośnieżany i oświetlony. Wszystkie trasy zjazdowe prowadzą wśród drzew. Zalesienie sprawia, że jazda jest przyjemna nawet w czasie wiatru. Dodatkowym atutem jest klimatyczny, nastrajający, piękny widok. W Beskidzie Wyspowym warto zatrzymać się na nocleg w najciekawszych jego zakątkach, w punktach wypadowych na najciekawsze szlaki, ścieżki spacerowe, atrakcje turystyczne. Freeskihotele.pl to baza polecanych, sprawdzonych noclegów. Miejsca noclegowe zrzeszone w tym projekcie oferują karnet gratis na jeden z najpiękniejszych stoków w południowej Polsce! 

Sportowcy z Kasiny

Justyna Kowalczyk

Wybitna sportsmenka, polska biegaczka narciarska, mistrzyni i multimedalistka olimpijska i multimedalistka  Mistrzostw Świata, czterokrotna zdobywczyni Pucharu Świata w biegach narciarskich. Asystentka trenera głównego Narodowej Kadry Kobiet w biegach narciarskich.

Strona Justyny Kowalczyk

 

Halina Nowak

Polska narciarka i biathlonistka. Trzykrotna olimpijka w narciarstwie (Albertville 1992, Lillehammer 1994) oraz w biathlonie (Nagano 1998). Największe sukcesy: 7. miejsce podczas MŚ 1991 w sztafecie narciarskiej 4 × 5 km, 7. miejsce w drużynie podczas biathlonowych MŚ w 1997 r., 6. miejsce w sztafecie biathlonowej 3 × 7.5 km podczas ME w 1995, dwa medale – srebrny i brązowy podczas uniwersjad w 1987 i 1989 r. w sztafecie narciarskiej 3 × 5 km. 4-krotna mistrzyni Polski w narciarstwie i 4-krotna mistrzyni Polski w biathlonie.

Wiesław Ziemianin

Polski biathlonista, medalista mistrzostw świata, czterokrotny olimpijczyk. Wielokrotnie startował w mistrzostwach świata, Europy oraz zawodach Pucharu Świata. Jego największym sukcesem podczas mistrzostw świata jest brązowy medal w Osrblie w 1997 w biegu drużynowym (wraz ze starszym bratem Janem Ziemianinem, Tomaszem Sikorą i Wojciechem Kozubem). W zawodach Pucharu Świata najwyżej uplasował się na 4. miejscu w biegu indywidualnym w Osrblie w 2000. Wielokrotnie zdobywał medale mistrzostw Europy: indywidualnie srebrny w sprincie na 10 km i brązowy w biegu na dochodzenie 12,5 km (oba w 2001 w Haute-Maurienne) oraz trzykrotnie srebrny w sztafecie 4 × 7,5 km (w 1994, 2000 i 2001) i raz brązowy (w 2004). Zdobył wiele tytułów mistrza Polski.

Jan Ziemianin

Biathlonista polski, medalista mistrzostw świata. Reprezentował w ciągu kariery barwy trzech klubów – SKS Turbacz Mszana Dolna (1984-1989), NGKS Dynamit Chorzów (1990-1993) i WKS Zakopane (1994-1999). Uczestniczył w trzech olimpiadach zimowych (1992, 1994, 1998), w Nagano 1998 był chorążym polskiej reprezentacji. Największym sukcesem na arenie międzynarodowej był brązowy medal w drużynie na mistrzostwach świata w Osrblie w 1997, wraz z Tomaszem Sikorą, Wojciechem Kozubem i Wiesławem Ziemianinem (młodszym bratem). Przez wiele lat reprezentował Polskę na imprezach Pucharu Świata (najwyższe miejsce – 11. w biegu długim w Lillehammer w sezonie 1992/1993). Zdobywał medale mistrzostw Polski, zarówno indywidualnie jak i w barwach klubowych.

Historia i kultura

Kościół św. Marii Magdaleny – zabytkowa drewniana świątynia rzymskokatolicka, wzniesiona w XVII wieku dla parafii w miejscowości Kasina Wielka w gminie Mszana Dolna. Obiekt znajduje się na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.

Fundatorem pierwszego kościoła w Kasinie Wielkiej był brat właściciela wsi Jan Niewiarowski. Świątynia, wzniesiona w XVI wieku, poświęcona w 1624 przetrwała do 1678 roku. Na jej miejscu stoi obecny kościół św. Marii Magdaleny z 1678 roku. W 1760 miał miejsce pierwszy poważny remont, podczas którego dobudowano wieżę.

Kościół św. Marii Magdaleny to budowla orientowana, jednonawowa, zbudowana z drewna. Starsza część kościoła, a więc nawa i wielobocznie zamknięte prezbiterium wykonane są według zasad konstrukcji zrębowej. Czworoboczna wieża z niewielkim pięterkiem dzwonowym, wykonana jest jako konstrukcja słupowa i szalowana deskami. Przylegają do niej dwie przybudówki oraz kruchta ze szczytem w kształcie oślego grzbietu. Całość przykrywa gontowy dach, zwieńczony wieżyczką na sygnaturkę. Wieżę wieńczy baniasty hełm z latarnią, również wykonany z gontu.

Źródło: Wikipedia

Kościół św. Marii Magdaleny Wyjątkowy zabytek

Na południowym stoku Śnieżnicy, na śródleśnej polance, wys. ok. 840 m n. p. m. znajduje się ulubione miejsce turystów – Ośrodek Rekolekcyjny.

Ośrodek posiada 6 budynków, w tym 4 budynki hotelowe. Prócz nich jest drewniany kościółek i stary budynek z mieszkaniem ks. kapelana.

Do dyspozycji gości: dwa boiska sportowe, kącik zabaw dla dzieci, szałas grillowy w lesie za strumykiem, altanę na środku placu, dość duży płaski teren na różne zabawy (oprócz gry w piłkę) i duża ilość różnych leśnych ścieżek i dróg we wszystkich kierunkach.

W pobliżu jest obfitość darów lasu: poziomki, czarne jagody (borówki), maliny, jeżyny oraz grzyby.

DOJŚCIE PIESZO, ok. 20 -30 min. szlakiem turystycznym zielonym od szosy (droga krajowa nr 28) wiodącej z Mszany Dolnej do Limanowej.

Ośrodek na Śnieżnicy ulubione miejsce turystów pieszych
Strona korzysta z ciasteczek w celu świadczenia usług i zgodnie z polityką prywatności.
Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.