noclegi kamery

Okolica

Kasina Wielka - malownicza miejscowość w Beskidzie Wyspowym

Pełen “wysp i wysepek” Beskid Wyspowy jest regionem, który z pewnością wyróżnia się nie tylko szlakami idealnymi dla osób o różnym doświadczeniu w wędrówkach, ale również sposobem, w jaki ich szczyty można zdobyć. Wszystkie trasy można przejść samotnie, z przewodnikiem, w gronie rodziny lub przyjaciół, ale można też przejechać je konno, rowerem, na nartach, a dla odważniejszych – podziwiać widoki podczas lotu paralotnią. Pośród popularnych, wydeptanych szlaków można znaleźć wiele dzikich i nieodkrytych ścieżek.

Pisząc o Beskidzie Wyspowym nie można zapominać o Kasinie Wielkiej, która jest rodzinną miejscowością Justyny Kowalskiej, wielokrotnej medalistki olimpijskiej. U podnóża Śnieżnicy (1006m n.p.m.) w tej miejscowości znajduje się utrzymująca się od lat w czołówkach rankingów polskich stoków – stacja narciarska Kasina Ski&Bike Park

Kasina zimą to miejsce, gdzie zjeżdżają tłumnie narciarze i snowboardziści.  Latem idealny teren dla rowerzystów oraz tych, którzy lubią górskie wycieczki i paralotnie.

Na turystów czeka też niepowtarzalna atrakcja – przejazd Pociągiem Retro po jednym z najpiękniejszych fragmentów Galicyjskiej Kolei Transwersalnej, która do dziś zachowała swój niepowtarzalny i oryginalny wygląd. To właśnie tutaj znajduje się XIX wieczny budynek stacji kolejowej, w której obecnie mieszczą się komfortowe apartamenty.

W ostatnich latach bydynek stacji był scenerię dla takich filmów jak m.in.:
  •  Lista Schindlera,
  •  Katyń,
  •  Karol. Człowiek, który został papieżem,
  •  Boże skrawki,
  •  Szatan z siódmej klasy (wersja 2006 r.)

Przez cały rok w Kasina Ski&Bike Park można korzystać z kolei krzesełkowej i podziwiać ze szczytu Śnieżnicy, niezwykłe, kasińskie widoki.

 

Kasińskie widoki...

ATRAKCJE W OKOLICY

W 1968 r. na Śnieżnicy został utworzony również rezerwat w celu zachowania jednego z ostatnich fragmentów dawnej Puszczy Karpackiej. Żyją w nim dzikie zwierzęta jak puszczyk, kuna leśna, sarna, dzik, jeleń, myszołów zwyczajny i jarząbek oraz rosną m.in. paprotnica górska, widłak jałowcowaty, widłak goździsty, żywiec cebulkowy i gruczołowaty, lilia złotogłów, czosnek niedźwiedzi, a także występuje naturalny drzewostan reprezentujący zespoły kwaśnej buczyny górskiej i żyznej buczyny karpackiej.

Rezerwat w 2004 r. został powiększony do 24,92 Ha.

 

Beskid Wyspowy jest idealnym miejscem nie tylko na wycieczki po szlakach turystycznych w towarzystwie przyrody. Region ten może pochwalić się również pięknymi, zabytkowymi dworami, kościołami i klasztorami. Warto wspomnieć o Opactwie Cystersów w Szczyrzycu, w skład którego wchodzi najcenniejszy zabytek miejscowości – klasztor, który przebudowany został w XVII wieku, Kościół Wniebowzięcia NMP przebudowany na wzór kościołów w stylu gotyckim na planie krzyża łacińskiego, Muzeum średniowieczne, czy Browar z XVII wieku, który jest najstarszym browarem w Polsce.

Na południowym stoku Śnieżnicy, na śródleśnej polance, wys. ok. 840 m n. p. m. znajduje się ulubione miejsce turystów – Ośrodek Rekolekcyjny.

Ośrodek posiada 6 budynków, w tym 4 budynki hotelowe. Prócz nich jest drewniany kościółek i stary budynek z mieszkaniem ks. kapelana.

Do dyspozycji gości są dwa boiska sportowe, kącik zabaw dla dzieci, szałas grillowy w lesie za strumykiem, altanę na środku placu, dość duży płaski teren na różne zabawy (oprócz gry w piłkę) i duża ilość różnych leśnych ścieżek i dróg we wszystkich kierunkach.

W pobliżu jest obfitość darów lasu: poziomki, czarne jagody (borówki), maliny, jeżyny oraz grzyby.

 

Dom rekolekcyjny Kasina

SPORTOWCY Z KASINY

Justyna Kowalczyk

Wybitna sportsmenka, polska biegaczka narciarska, mistrzyni i multimedalistka olimpijska i multimedalistka  Mistrzostw Świata, czterokrotna zdobywczyni Pucharu Świata w biegach narciarskich. Asystentka trenera głównego Narodowej Kadry Kobiet w biegach narciarskich. Strona Justyny Kowalczyk

 

Halina Nowak

Polska narciarka i biathlonistka. Trzykrotna olimpijka w narciarstwie (Albertville 1992, Lillehammer 1994) oraz w biathlonie (Nagano 1998). Największe sukcesy: 7. miejsce podczas MŚ 1991 w sztafecie narciarskiej 4 × 5 km, 7. miejsce w drużynie podczas biathlonowych MŚ w 1997 r., 6. miejsce w sztafecie biathlonowej 3 × 7.5 km podczas ME w 1995, dwa medale – srebrny i brązowy podczas uniwersjad w 1987 i 1989 r. w sztafecie narciarskiej 3 × 5 km. 4-krotna mistrzyni Polski w narciarstwie i 4-krotna mistrzyni Polski w biathlonie.

 

 

Wiesław Ziemianin

Polski biathlonista, medalista mistrzostw świata, czterokrotny olimpijczyk. Wielokrotnie startował w mistrzostwach świata, Europy oraz zawodach Pucharu Świata. Jego największym sukcesem podczas mistrzostw świata jest brązowy medal w Osrblie w 1997 w biegu drużynowym (wraz ze starszym bratem Janem Ziemianinem, Tomaszem Sikorą i Wojciechem Kozubem). W zawodach Pucharu Świata najwyżej uplasował się na 4. miejscu w biegu indywidualnym w Osrblie w 2000. Wielokrotnie zdobywał medale mistrzostw Europy: indywidualnie srebrny w sprincie na 10 km i brązowy w biegu na dochodzenie 12,5 km (oba w 2001 w Haute-Maurienne) oraz trzykrotnie srebrny w sztafecie 4 × 7,5 km (w 1994, 2000 i 2001) i raz brązowy (w 2004). Zdobył wiele tytułów mistrza Polski.

 

Jan Ziemianin

Biathlonista polski, medalista mistrzostw świata. Reprezentował w ciągu kariery barwy trzech klubów – SKS Turbacz Mszana Dolna (1984-1989), NGKS Dynamit Chorzów (1990-1993) i WKS Zakopane (1994-1999). Uczestniczył w trzech olimpiadach zimowych (1992, 1994, 1998), w Nagano 1998 był chorążym polskiej reprezentacji. Największym sukcesem na arenie międzynarodowej był brązowy medal w drużynie na mistrzostwach świata w Osrblie w 1997, wraz z Tomaszem Sikorą, Wojciechem Kozubem i Wiesławem Ziemianinem (młodszym bratem). Przez wiele lat reprezentował Polskę na imprezach Pucharu Świata (najwyższe miejsce – 11. w biegu długim w Lillehammer w sezonie 1992/1993). Zdobywał medale mistrzostw Polski, zarówno indywidualnie jak i w barwach klubowych.

nasi partnerzy
ue ue ue ue