Moped Retro

Muzeum Motorowerów Moped Retro w Kasinie Wielkiej

W 2019 roku, w budynku górnej stacji Kasina Ski, zostanie otwarte Muzeum Motorowerów Moped Retro. Zapraszamy Państwa na wycieczkę w przeszłość: bliższą i troszkę dalszą.

Na naszej wystawie motorowerów będzie można zobaczyć jednoślady z początku XX w., kiedy to motorower był czymś nowym, egzotycznym, powiewem wielkiego luksusowego świata. Mamy też motorowery z lat 30., kiedy to coraz szybciej rozwijająca się motoryzacja sprawiła, że motorowery coraz częściej trafiały „pod strzechy”. Największą liczbę naszych mopedów stanowią maszyny z lat 50. i 60. – złotej ery motorowerów. Produkowane były prawie w każdym kraju, nowe możliwości techniczne w połączeniu z nowym wzornictwem projektowym dały młodym najczęściej ludziom wolność przemieszczania się. Wszystko to zbiegło się w czasie z rewolucją obyczajową, jaka rozpoczęła się w tych czasach w całej Europie. Motorower oznaczał wolność, niezależność. Coraz częściej kierowcami były kobiety. Motorowery powoli musiały być nie tylko praktyczne, ale i piękne. Takie pojazdy znajdą Państwo w naszym muzeum.

Mamy u siebie kompletną kolekcję polskich motorowerów, której rarytasem jest pierwszy z nich – Ryś. Wokół niego znajdą Państwo wszystkie polskie Komary. Serdecznie zapraszamy na górną stację kolei krzesełkowej Kasina SKI, gdzie przy dobrej kawie i ciastku, w otoczeniu pięknego Beskidu Wyspowego, można przeżyć mopedowe déjà vu. Któż nie chciałby znów mieć dwadzieścia kilka lat?