Kasina Ski&Bike Park to największy ośrodek narciarski położony blisko Krakowa. Oferuje trzy trasy narciarskie o różnym poziomie trudności, dlatego jest idealny dla zarówno początkujących i profesjonalistów. Tak, jak bardzo kochamy narty, tak wiemy, że nie samymi nartami człowiek żyje. Z tego powodu też przygotowaliśmy dla Was plan 7 atrakcji na 7 dni tygodnia po nartach.
- Sanki na Polanie Pingwina
Dla ciągle szukających wrażeń najmłodszych. Sanki na Polanie Pingwina to sposób na dobrą zabawę dla dzieci, których energia wydaje się nie kończyć. Polana Pingwina to również miejsce idealne dla początkujących, którzy bezpiecznie mogą stawiać tu swoje pierwsze kroki. Obok Polany znajduje się również wyciąg taśmowy SunKid, najbardziej przyjazny wyciąg dla dzieci i początkujących.
- Szczyrzycki Browar Cystersów
Początek historii klasztornego Browaru Cystersów w Szczyrzycu szacuje się już na XVII wiek, jego budowa została umożliwiona szczególnie ze względów opatrzności. Drewniany browar został wybudowany 26 kwietnia 1628 roku,a w 18 wieku za decyzją opata Józefa Onufrego Grzymisławskiego został zbudowany browar marmurowy.
Po długiej i zawiłej historii od 2015 roku browar wznowił warzenie piwa według starej receptury, ale o tym miłośnicy trunków już muszą sami się przekonać.
Szczyrzyc 195, 34 – 623
- Jaskinia Zbójecka
Jaskinia Zbójecka w Łopieniu to potężna jaskinia typu osuwiskowego, w której znajdują się korytarze o łącznej długości ponad 400 metrów. Jest uznawana za najdłuższą jaskinię w całym Beskidzie Wyspowym. Warto ją zobaczyć ze względu na efektowne formacje i nacieki, ale również ze względu na rzadkie gatunki m. in. nietoperzy, których obecność stwierdzono w postaci trzech gatunków: podkowca małego, nocka dużego i gacka. Jaskinia stanowi również dom dla licznych pająków, motyli i owadów bezskrzydłych. Stała się nim dzięki dynamicznemu mikroklimatowi – w zimie temperatura w jaskini nie spada poniżej 0. Przejście główne jaskini nie stanowi żadnego problemu w zwiedzaniu, natomiast niektóre korytarze i kominki, również ze względu na swoją ciasnotę, wymaga wspinaczki, a nawet użycia technik alpinistycznych.
- Wioska Indiańska
Znajdująca się w Szczyrzycu, usytuowana w Beskidzkim Sadzie rekonstrukcja wioski północnoamerykańskich Indian objęta ochroną Natura 2000. Znajdują się tutaj indiańskie tipi o naturalnej wielkości, ogromne tio-tipi, warlodge, czyli namiot wojenny, a także wystawa i warsztaty rękodzieła. Miejsce idealne dla osób chcących odpocząć od miast, pełne ciekawych warsztatów i pamiątek..
- Jezioro Dobczyce oraz Skansen
W miejscowości Dobczyce, znajdującej się około 18 km od Szczyrzyca znajduje się piękne Jezioro Dobczyckie, które możemy podziwiać od strony ruin średniowiecznego Zamku Królewskiego w Dobczycach. Choć jego początki nie są tak szczegółowe, szacuje się, że stał on już w XII wieku. W XVI wieku za decyzją starosty dobczyńskiego, Sebastiana Lubomirskiego, został przebudowany w stylu renesansowym. Zostało tam założone Muzeum Regionalne PTTK im. Władysława Kowalskiego, którego częścią jest wcześniej wspomniany Skansen Drewnianego Budownictwa Ludowego wpisany na Małopolski Szlak Architektury Drewnianej. Dnia dzisiejszego możemy podziwiać kurnik, spichlerz zbożowy, wozownię oraz karczmę.
- Muzeum Władysława Orkana
Nieco ponad 30 kilometrów od Szczyrzyca w popularnej miejscowości uzdrowiskowej, Rabka-Zdrój, znajduje się nieco mniej popularne, ale tak samo warte uwagi Muzeum Władysława Orkana – drewniany kościół, wielokrotnie przebudowany nosi pozostałości po wielu stylach architektonicznych. Na początku XX wieku kościół przestał być wykorzystywany w celach kultowych, a w 1936 r. zorganizowano w nim muzeum regionalne. Wystawy garncarstwa, pasterstwa, stroju ludowego, czy rzeźby ludowej zostały zorganizowane w salach w przyziemiu wieży kościoła. Oprócz niesamowitych wystaw, muzeum oferuje również lekcje muzealne dotyczące kultury Zagórzan, czy warsztaty takie jak malarstwo na szkle.
Sądecka 6, 34-700,
- Skansen Taboru Kolejowego
Skansen Taboru Kolejowego Najliczniejsza i najchętniej odwiedzana kolekcja w Polsce składająca się z lokomotyw parowych, spalinowych i elektrycznych , ale również wagonów, pługów śnieżnych oraz żurawii kolejowych. Powstał on na terenie starej parowozowni i jest uznawany za jeden z najciekawszych kolekcji ukazującą historię polskiego kolejnictwa. Obowiązkowa pozycja dla miłośników kolei, ale również pasjonatów historii, czy po prostu ciekawskich.
34-720 Chabówka